Letní čtení

Máme před sebou prázdniny a s nimi i dlouhé hodiny na sluníčku, které je nejlépe strávit s knížkou v jedné ruce a vychlazeným pitím v druhé. Internet je tak plný tipů na letní čtení a knihkupectví se chlubí novými tituly. Které z nich by měly opravdu stát za to?

1. Finders Keepers – Stephen King 

 

-> Obálka nového thrilleru Stephena Kinga.

V červnu 2015 vyšel druhý díl detektivní trilogie Billa Hodgese, která si získala spoustu čtenářů. King totiž možná stárne, ale jeho knihy jsou věčné a Hodgesova trilogie je toho důkazem. Finder Keepers jsou úspěšným pokračováním prvního dílu Mr. Mercedes o pomstychtivém čtenáři a detektivovi v penzi. Synopse děje druhého dílu by však ty, kteří ještě nečetli Mr. Mercedes, mohla připravit o velký kus překvapení.

O tom, že se vyplatí přečíst si i první díl trilogie, svědčí fakt, že recenze na Mr. Mercedes rozhodně nešetřily chválou, například Michael Marshall Smith z The Guardian dokonce říká:

2. All The Light We Cannot See – Anthony Doerr

– Kniha All The Light We Cannot See ještě není k přečtení v českém překladu, ale v anglickém originále ji seženete ve většině knihkupectví.

Vítěz Pulitzerovy ceny 2015 v kategorii Fikce je románem pro všechny, kteří se nebojí u knihy uronit slzu. Válka totiž pulzuje na pozadí života dvou hlavních postav jako spící monstrum, které se jednoho dne probudí a zaútočí na oba ve stejný moment.

První hlavní postavou je francouzská dívka Marie-Laure, která jako malá přijde o zrak. Bojí se však chodit ven sama, protože nikam netrefí a raději nechává svého otce, aby ji rodnou Paříží provázel. Ten se však rozhodne pro dceru vyrobit dřevěný model města, pomocí něhož se dívka naučí ve městě orientovat a brzy již všude trefí sama. Válka ji však s otcem odvede z Paříže do přímořského městečka Saint-Malo, kde se její svět obrátí vzhůru nohama a ona se opět musí naučit orientovat v novém městě a v domě svého strýce, kterého pronásledují přízraky a který nevychází nikdy z domu.

Druhou postavou je německý chlapec Werner, který vyrůstá se svou sestrou Juttou v sirotčinci. Jeho vášeň pro rádia a jeho vysoká inteligence mu zajistí místo v elitní vojenské škole, kde pozná skutečnou tvář Hitlerova Německa.

Jak se příběhy obou postav spojí? Potkají se vůbec? To vše Vám bude vrtat hlavou až do posledních stran. Ten konec… No, uvidíte sami.

Recenzi na tuto knihu si již brzy přečtete na TTR. 

3. The Royal We – Heather Cocks & Jessica Morgan

Na seznamu nesmí chybět ani trocha romantiky a tato dvojice autorek je známá tím, že si neberou servítky. A to ani co se týče módy, protože si přezdívají the Fug Girls a na jejich webové stránce si berou na paškál celebrity a jejich módní výstřelky. V jejich nové knížce se hlavní hrdina Rebecca Porter ocitá v Oxfordu, daleko od rodné Ameriky a hned má to štěstí, že potká budoucího dědice trůnu prince Nicholase. Nabídne ji pomoc se zavazadly a v jiném románě už by zapadlo slunce, ptáčkové zpívali a Rebcca (Bex) by se rozplývala v jeho očích až do úplného rozpuštění. Bex však není žádná Popelka z pohádky a místo padání do náruče se Bex zahledí na obraz jednoho z Nicholasových předků (aniž by tušila, kdo Nicholas je) a prohlásí: „British monarchs do love their syphilis.“ The Fug Girls tedy nepřínáší jen jednu z dalších přeslazených pohádek, ale vnáší do romantiky a života královské rodiny i trochu sarkasmu a reality.

The Royal We je momentálním hitem mezi netradičně pojatými romány a dostalo i na New York Times seznam knih pro letošní léto.

4. Mike’s Place – Jack Baxter & Joshua Faudem

V roce 2015 u nás představil Svět knihy unikátní izraelsko-americký komiks, který pojednává o skutečném teroristickém útoku. 30. dubna 2003 vybuchla v bluesovém baru na pláži v Tel Avivu nálož, která zabila tři lidi a 50 dalších zranila. V Tel Avivu v té době autoři natáčeli dokument, který se později rozhodli předělat do komiksové podoby. Postavy, které v příběhu vystupují, jsou všechno oběti atentátu a komiks zobrazuje jejich životy před i po tragické události. Nejde však o příběh nenávisti a smutku, ale spíše o příběh lásky a přátelství těch, kteří se v baru scházeli. Především je vyzdvihnut vztah spolumajitele baru Gala Ganzmana a servírky Dominique, která útok nepřežila. Mike’s Place mezi ostatními komiksy vyniká právě svou pravdivostí a kvalitními kresbami. K přečtení je u nás i v češtině a na trailer ke komiksu se můžete podívat na youtube s českými titulky.

5. Hotýlek – Alena Mornštajnová 

Z české tvorby je mezi novinkami 2015 druhý román začínající spisovatelky Aleny Mornštajnové. Její první román Slepá mapa byl nominován na cenu Česká Kniha 2014 a Hotýlek zatím sklízí pozitivní ohlasy. Momentálně stojí na pátém žebříčku nejprodávanějších knih nakladatelství HOST a podle čtenářů se jedná o typicky český román v tom nejlepším slova smyslu.

Děj knihy se odehrává v 60. letech v hodinovém hotýlku pana Leopolda, jehož vedení přejímá jeho vnuk Václav Mánes. Václav se snaží držet jazyk za zuby a promlouvat komunistickým režimem co nejméně povšimnut. V jeho rodině a okolí se však odehrávají dramata, která s Václavovou úskočností úzce souvisejí.

Pokud Vás kniha zaujala, můžete si přečíst její první kapitolu na stránkách Hospodářských Novin a rozhodnout se, zda jí dáte šanci.


V případě, že víte, že Vám 5 knih nebude ani omylem stačit, doporučuji se podívat na seznam letního čtení na stránkách New York Times. V článku Cool Books for Hot Summer Days se najde nejeden poklad, nicméně knížky na tomto seznamu vyšly zatím jen v angličtině. Co se týče titulů v českém vydání, zajímavý seznam nabízí server iLiteratura, kde si vybere určitě každý.

Reklamy

One comment

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s